Šílený kapr

Šílení kapři vtrhli do řek v Missouri (USA). Dva druhy introdukovaných kaprů skákali do lodí, zraňovali pasažéry a poškozovali zařízení.

Biologovi státního rybářství monitorujícímu řeku poblíž Leedsu vyrazila plombu ze zubu vysoko letící ryba, která z boku vrazila do jeho hlavy. Jiný státní biolog byl vážně zraněn úderem obřího kapra.

Simon Todd z Missourského úřadu ochrany přírody řekl, že tolstolobik pestrý a kapr stříbrný byly do soukromých sádek dopraveni z Asie společností, zabývající se akvakulturou. Jejich úkolem bylo požrat nadbytek řas a biologického odpadu v chovných rybnících, kde jsou pěstovány jak ryby na maso, tak ryby krmné a tropické. Odtud ale unikali při povodních v letech 1993, 1995 a 2002.

"To může být nekonečný problém", řekl Todd. "Je bezpečné je jíst, ale mohou ekologicky poškodit populaci mušlí a soupeřit s místními rybami o potravu. V příštích letech uslyšíme stále více zpráv o problémech způsobených těmito rybami, zejména pak o zraněních rybářů a člunařů."

Dále dodal, že kapři byli spatřeni v mnoha řekách Missouri, včetně různých míst na řece Missouri.

"Zvuk lodního šroubu dovádí tyto ryby k šílenství," řekl Todd."Nevyskakují, pokud jen sedíte v lodi bez zapnutého motoru. Se zvyšováním otáček se zvyšuje také hluk motoru a ryby skákají stále výše."

Není-li uvedeno jinak, obsah této stránky je pod licencí Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License