Proc Jsou Americane Tlusti

Jezdíte autem do práce, vozíte své děti do školy, jezdíte nakupovat do potravin? Pak není divu, že přiberete pár liber.

Američtí výzkumníci v úterý oznámili, že spočítali cenu života v amerických předměstských čtvrtích. Vyšší váha seznamu dominuje. Průměr činí šest liber.

Jejich zjištění, publikovaná ve speciálních vydáních Amerického časopisu veřejného zdraví a Amerického časopisu pro propagaci zdravého životního stylu, jsou zaměřena na územní plánovač orgány správy oblastí a měst a jiné skupiny zabívající se uspořádáním společnosti.

"Zjistili jsme, že američtí dospělí, žijící v suburbánních oblastech více váží, mají větší sklony k obezitě a častěji trpí vysokým krevním tlakem, než jejich protějšci z jiných oblastí," řekl reportérům Tom Ewing z Národního centra pro zdravý růst při univerzitě Trinity College.

Řekl také, že dvě třetiny americké populace žijí v oblastech podchycených ve výzkumu jeho skupiny.

Narozdíl od lidí v zastaralých centrech měst, kteří mohou chodit pěšky do práce, obchodů a používat veřejnou dopravu, obyvatelé příměstských oblastí nemohou dochzet pěšky, i kdyby chtěli, protože tu chybějí chodníky a přechody a obytné oblasti, školy a místa práce jsou daleko od sebe.

"Pro některé lidi je to jasný problém, ale nezdá se že by tomu tak bylo pro mnoho lidí ve významných pozicích," řekl Ewing.

Řekl, že výsledky výzkumu mohou být použity k přesvědčení politiků o nutnosti změnit zákony, jež se týkají členění urbanistického členění měst, veřejných financí a půjček, což by mohlo pomoci nastartovat vývoj, který by podpořil lidi, chodící pěšky.

"Pokud půjdeme na městský úřad a řekneme:'ponechání suburbanizačního procesu v současné podobě…možná poškozuje lidské zdraví díky obezitě', oni odpovědí:'Dokažte to', řekl Ewing.

Levnější, čistší, příjemnější

Kompaktnější osídlení jsou levnější - nadměrná suburbanizace zvyšuje o 10% deficity veřejných financí a 8% náklady na bydlení, prohlásili výzkumníci.

Hustější osídlení také zmenšuje znečištění a umožňuje lepší vztahy mezi lidmi, řekli.

Výzkumníci využili data Amerického centra pro kontrolu a prevenci chorob, která se týkají více než 200 tis. lidí, žijících ve 478 oblastech USA, jež patří do metropolitních oblastí. Zkoumali překotnou suburbanizaci pro každou jednotku s použitím dat Cenzálního úřadu USA jiných federálních dat.

"Můžeme předpokládat, že průměrný dospělý, žijící v některé suburbánní oblasti našeho vzorku, váží asi o šest liber (2,7 kg) více, než dospělý stejného věku žijící v kompaktnějším osídlení," řekl Ewing.

Studie zjistila, že se lidé v rozsáhlých předměstských oblastech méně procházejí ve volném čase, ale tento faktor není zodpovědný za celý rozdíl.

"Může to být důsledkem menšího množství fyzických aktivit, které provádějí jako součást každodenního života - jezdí do práce, jezdí do školy, jezdí na oběd, jezdí v podstatě kamkoliv.", řekl Ewing.

Lidé v těchto oblastech mohou mít pro použití auta dobré důvody.

Jiná série studií ukázala, že američtí chodci a cyklisté mají mnohem větší pravděpodobnost úmrtí nebo zranění, než chodci a cyklisté z Nizozemska nebo Německa.

Ať už tyto události porovnáváme na základě množství cest nebo celkové vzdálenosti, mají američtí cyklisté třikrát větší pravděpodobnost úmrtí než cyklisté němečtí a šetkrát větší než nizozemští, zjistila studie.

Není-li uvedeno jinak, obsah této stránky je pod licencí Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License